DEN VLTAVY 2023 – 6. ročník

Parník Labe se po více než 25 letech vrací do Prahy. Den Vltavy nabídne řadu atrakcí i plavby na lodích zdarma

Po tříleté covidové pauze se do Prahy vrací Den Vltavy. Akce, která tradičně zahajuje sezónu na řece Vltavě, se uskuteční již tuto neděli 19. března, kdy si návštěvníci budou moci na obou vltavských březích zdarma vyzkoušet řadu atrakcí a bezplatně se svézt na velkých výletních lodích. Mezi nimi nebude chybět ani kolesový Parník Labe, který po více než 25 letech opět připluje do Prahy.

Vševltavský spolek, který sdružuje přes padesát subjektů spjatých s Vltavou, připravil na Den Vltavy celou řadu atrakcí určených pro rodiny s dětmi, které se budou odehrávat na vodě i v její blízkosti, a to téměř po celé délce toku řeky. „Návštěvnici Prahy si tak v neděli budou moci zdarma vyzkoušet plavbu na velkých výletních lodích, jako jsou Czech Boat, Taurus, Bachsaibling, Explorer nebo Salonní rychloloď Nepomuk. K dispozici bude i převozní loď Kazi a Šemík a také pramice půjčovny Slovanka či šlapadla Klubu Lávka. A jako velké překvapení Dne Vltavy připluje do Prahy parník Labe, který bude zájemcům o plavbu k dispozici rovněž zdarma,“ láká pražský převozník a předseda spolku Zdeněk Bergman, který upozorňuje, že kvůli obrovskému zájmu je nutné si místa na lodích předem rezervovat na webové stránce vsevltavskyspolek.cz.

Parník Labe jezdil po Vltavě od roku 1949 až do roku 1986, kdy byl kvůli poškození kotle a dalším technickým závadám z provozu vyřazen. Poté kotvil u smíchovského železničního mostu, než se vinou prorezavělého trupu 17. srpna 1997 potopil. Záchranu našel v německém Mindenu, kde v roce 2001 pod novým jménem Wappen von Minden (Erb Mindenu) vyplul na řeku Vezeru a Středoněmecký průplav. Na jaře roku 2022 ho děčínská Labská plavební společnost koupila v dezolátním stavu pod jménem Weserstolz a přivezla zpět do Čech, kde jej zrekonstruovala. „Stálé kotviště bude mít loď na Labi, proto jsme moc rádi, že se nám s jeho novým majitelem, členem Vševltavského spolku, Martinem Komrskou podařilo domluvit návrat parníku na Vltavu alespoň na jeden den,“ vysvětluje Bergman.

V Praze je v současnosti v provozu už pouze jediný původní vltavský parník.

Návštěvníci Dne Vltavy se mohou těšit i na bohatý doprovodný program, který v neděli potrvá od 9 do 16 hodin. Hrát zde bude námořnická kapela Matylda, k vidění budou také ukázky potápěčského, hasičského i policejního řemesla a děti se mohou těšit na vodnické hrátky nad hladinou. „Občerstvit se bude možné na lodi Pivovar u Štefánikova mostu, kde budou i komentované prohlídky a ochutnávka piva. Bezplatně bude zpřístupněna (A)VOID floating Gallery na Náplavce, kde bude výstava Kateřiny Komm – V tuhle chvíli jsi dítě. Bezplatně se bude možné podívat i do Muzea Karlova mostu nebo na výstavu unikátních fotografií NAVALIS v komunitní kobce 17 pod správou oddělení kurátora pražských náplavek na Hořejším nábřeží,“ říká Bergman a dodává, že návštěvníci si budou moci poměřit síly na veslovacím trenažeru ve veslařském klubu Slavie u Jiráskova mostu nebo zaveslovat na mořském skifu na Náplavce u Hergetovy Cihelny s olympijským medailistou Václavem Chalupou.

Zdarma si v neděli bude možné prohlédnout i expozici Muzea pražského vodárenství, kde Pražské vodovody a kanalizace oslaví Světový den vody. Veřejnosti bude zároveň přístupný Veslařský klub Slavie, Yacht Club CERE a Český Yacht Klub, kde budou k vidění zrestaurované původní kajuty Josefa Röslera-Ořovského, průkopníka českého sportu i jachtingu, který tuto nejstarší tuzemskou lodenici z roku 1908 založil společně s T. G. Masarykem. Je možné sem doplout přívozem Vyšehrad na převozní lodi Šemík ze zastávky Podskalí. A chybět nebude ani plavba borců České otužilecké unie. „Akce se letos zúčastní i člen Vševltavského spolku z Českého Krumlova, Radek Šťovíček, který do Prahy přiveze expozici vorařství a jeden ze svých funkčních vorů, jímž bude vozit zájemce po Čertovce,“ uzavírá Bergman.

Den Vltavy se uskuteční také mimo Prahu – doprovodná akce se bude konat i v Českých Budějovicích, kde člen Vševltavského spolku Jiří Borovka umožní zájemcům plavby na jeho lodi sv. Rozálie po vodních kanálech v okolí jihočeské metropole.

Kontakt:

Zdeněk Bergman
Převozník pražský
+420 603 819 947

Kontakt pro akreditace:

Žaneta Šímová

zaneta.simova@prazskebenatky.cz


Leták Den Vltavy

Den Vltavy 2022

Den Vltavy 20. 3. 2022 zrušeno!

Po dvou letech covidových opatření chystá Vševltavský spolek opět Den Vltavy,
v neděli 20. března 2022
. Již tradičně se Den Vltavy koná v první jarní dny jako symbolické otevření lodní sezóny na řece Vltavě.

Členové Vševltavského spolku připravují pro Pražany, ale i přespolní řadu vodních atrakcí..
Těšíme se, že po dlouhé době budou moci uvítat na řece Vltavě dospělé, ale i dětské návštěvníky.
Den Vltavy se koná po celé délce řeky, nejenom v Praze a jejím nejbližším okolí.

Včas vás budeme informovat o chystaném programu.

Členové Vševltavského spolku se těší na vaši účast.

Den Vltavy 2020

Na základě vyjádření Bezpečností rady státu ze dne 10.3.2020 v čele s premiérem a ministrem zdravotnictví České republiky rušíme Den Vltavy 2020.

Náhradní termín prozatím není plánován. Děkujeme vám za pochopení.

Vševltavský spolek pořádá pro Pražany i přespolní:

DEN VLTAVY

v neděli 15. března 2020

PLAVBY PO VLTAVĚ ZDARMA!

Přijďte k Vltavě a zažijte mnoho zábavy a poučení!

Vševltavský spolek pro Vás připravil plavby velkými i malými loděmi, den otevřených dveří Veslařského klubu Slavia, nezapomenutelné vodnické hrátky nad hladinou, kapelu Matyldu – písně plavební, volný vstup do Muzea Karlova mostu a mnoho dalšího.

Potvrďte svou účast v události na Facebooku.

Tisková zpráva Dne Vltavy 2020 v PDF
Den Vltavy 2020 – program v PDF

Den Vltavy 2019 – 5. ročník

Vševltavský spolek pořádá pro Pražany i přespolní:

DEN VLTAVY

v neděli 17. března 2019

PLAVBY PO VLTAVĚ ZDARMA!

Přijďte k Vltavě a zažijte mnoho zábavy a poučení!

Vševltavský spolek pro Vás připravil plavby velkými i malými loděmi, den otevřených dveří Veslařského klubu Slavia, nezapomenutelné vodnické hrátky nad hladinou, kapelu Matyldu – písně plavební, volný vstup do Muzea Karlova mostu a mnoho dalšího.

Potvrďte svou účast v události na facebooku.

REZERVACE NA LOĎ FIDELIO JIŽ NENÍ MOŽNÉ VYTVÁŘET.
Kapacita této lodi je naplněna již ze 100 %. Na ostatní lodě se rezervace před akcí nevytváří.

Program Dne Vltavy 2019 v PDF

Tisková zpráva Dne Vltavy 2019 v PDF

České televize – Nová pravidla v lodní dopravě

Události, komentáře – České televize – 31. ledna 2019
Nová pravidla v lodní dopravě, sledujte od 27:15

Události, komentáře - České televize

Pozvánka na kongres Vševltavského spolku

Pozvánka na kongres Vševltavského spolku

Informace č. 1/2019

Stát chce sledovat trasu lodí jako u letadel. I pražské přívozy

Den Vltavy 2018 – 4. ročník

Vševltavský spolek pořádá pro Pražany i přespolní:

DEN VLTAVY

v neděli 18. března 2018

PLAVBY PO VLTAVĚ ZDARMA!

Přijďte k Vltavě a zažijte mnoho zábavy a poučení!

Vševltavský spolek pro Vás připravil plavby velkými i malými loděmi, den otevřených dveří Veslařského klubu Slavia, nezapomenutelné vodnické hrátky nad hladinou, kapela Matylda – písně plavební, volný vstup do Muzea Karlova mostu s novou expozicí „Antické malované vázy a drobná plastika“ a mnoho dalšího.

Festival Naše Vltava

Vltavské břehy letos ještě neřekly svoje poslední slovo. Všichni přijďte v neděli 24. září odpoledne na festival Naše Náplavka, který proběhne v Praze na Hořejším nábřeží. 

Pro návštěvníky festivalu je opět připraven bohatý program: ukázky
pouličního umění, hudební vystoupení, přednášky o historii náplavek, kreativní workshopy s cajony nebo
ateliérem Šamamky, fotopoint od umělkyně Týna Nezbeda nebo Instagraf. Také seznam účinkujících je
mimořádně zajímavý a kvalitní: Tomáš J Holy, kapela Field of Grains, Tessie Bártová, 20minutes, Veronika
Martínková & Adam Sirotek a další. Cílem akce je představit a podpořit pouliční umělce, kteří vynikají
talentem nejen v oblasti hudby, ale například i výtvarného umění nebo něčeho úplně netradičního.

https://www.facebook.com/events/1874349575915728/?fref=ts